Haft komputerowy na odzieży
1 marca 2021Haftowanie na ubraniach krok po kroku – ozdabianie odzieży haftem
26 maja 2022Jak powstają nadruki na koszulki za pomocą sitodruku?
Sitodruk to jedna z najpopularniejszych metod wykonywania nadruków na odzieży, zapewniająca wyraźne, estetyczne i wytrzymałe wzory. Czym charakteryzuje się ta technika?
Efektowny i niedrogi nadruk na koszulki
Nadruki na koszulki wykonywane za pomocą sitodruku, zwanego też serigrafią bądź drukiem sitowym, cechują się bardzo dobrą trwałością oraz odpornością na ścieranie, nawet w wyniku częstego użytkowania i prania. Metoda ta jest idealna, gdy chcesz uzyskać efektowne, wyraźne i szczegółowe nadruki na dużej liczbie koszulek, a równocześnie zależy Ci na niskich kosztach realizacji usługi. Bowiem im większą liczbę nadruków chcesz wykonać, tym koszt realizacji jednego egzemplarza będzie się zmniejszał.
Jak wykonuje się nadruki na koszulki metodą sitodruku?
Zasada działania sitodruku jest prosta. Najważniejszą rolę w tej technice odgrywa sito służące do stworzenia dowolnego wzoru, który następnie zostanie przeniesiony na t-shirt.
Aby wykonać nadruk na koszulki metodą sitodruku, najpierw należy stworzyć projekt graficzny wzoru. Następnie konieczne jest przygotowanie odpowiedniej matrycy, czyli prostokątnej ramy z napiętą siatką wykonaną z metalu bądź nylonu, a także szablonu przystosowanego do druku na kliszach umieszczonych w matrycy. Zadaniem szablonu jest zablokowanie konkretnych otworków w sicie po to, aby poszczególne miejsca na koszulce nie zostały zadrukowane. Później nowoczesna prasa sitodrukowa przeciska farbę przez wykonany szablon oraz siatkę na materiał. Farba przenika tylko przez niezakryte części, tworząc w ten sposób odbitkę według określonego wzoru. W celu uzyskania jak najtrwalszego efektu, nadruki są odpowiednio utwardzane.
Metoda blokowania oczek w siatce w taki sposób, aby farba nie przeniknęła przez nie, zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju materiału, na którym zostanie wykonany nadruk, typu farby oraz gęstości sita. Zazwyczaj wykonuje się pokrycie siatki specjalną światłoczułą emulsją, która jest odpowiednio naświetlana i wywoływana, a później elementy nieutrwalone ulegają wypłukaniu.