Jak zrobić nadruk na koszulce przy użyciu folii flex?
28 czerwca 2022Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?
28 lipca 2022Druk termotransferowy to technika bardzo podobna do tzw. druku termicznego z tą różnicą, że w druku termotransferowym stosuje się dodatkowe kalki. Jest on także znacznie bardziej odporny na światło, zmiany temperatur, wilgoć i inne uszkodzenia czysto mechaniczne. Co więcej, druk termotransferowy charakteryzuje się wyjątkową trwałością, przez co nie traci on na jakości nawet po upływie długiego czasu. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej w przypadku tej innowacyjnej techniki wydruku.
Termotransfer – na czym polega ta technika nadruku?
Wiele osób zastanawia się, co to jest druk termotransferowy? W dużym uproszczeniu jest to technika, która polega na termicznym wgrzaniu nadruku w materiał. Dość kluczowymi czynnikami, wpływającymi na efekt końcowy jest zastosowanie odpowiedniej siły nacisku i wysokiej temperatury przez ściśle określony czas. W rezultacie technologię tę można wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Termotransfer charakteryzuje się trwałością, łatwością aplikacji i mnogością zastosowań. Co więcej, technika termotransferowa umożliwia przeniesienie nadruku na materiał wraz z najmniejszymi szczegółami, z pełnym odwzorowaniem kolorów. Dlatego też z metody tej korzystają firmy, którym zależy na wysokiej jakości identyfikacji wizualnej.
Znakowanie odzieży przy pomocy termotransferu ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest to proces tani i opłacalny. Dzięki temu bez problemu można zamówić nawet pojedynczy egzemplarz nadruku i – co ważniejsze – w większości firm świadczących takie usługi istnieje możliwość wgrzania wszelkich istotnych dla klienta informacji. Z drugiej strony, technika termotransferowa ma również pewne wady. Raczej nie powinno się bowiem jej stosować na dużych powierzchniach, a także prasować obszaru z nadrukiem.
Nadruki transferowe – uniwersalne i trwałe
Druk termotransferowy na tkaninach to przede wszystkim wysoka jakość i trwałość. Technika ta pozwala nie tylko na szybkie i tanie znakowanie odzieży, ale również na nanoszenie wzorów w teoretycznie niedostępne na tkaninie miejsca. Nadruki transferowe można z powodzeniem stosować na bawełnie, tkaninach syntetycznych czy papierze (w tym również na ubraniach ciemnych i kolorowych).
Cechuje je szybka realizacja i szczegółowe odwzorowanie wzorów. Jest to technika znacznie precyzyjniejsza niż np. haft komputerowy. Nadruk termotransferowy zachowa swoją jakość nawet po kilkudziesięciu praniach.
Termotransfer – najważniejsze cechy i porównanie z innymi metodami znakowania ubrań
Druk termotransferowy na koszulkach i innych rodzajach odzieży to przede wszystkim gwarancja trwałości. Jest to metoda bardziej precyzyjna od haftu komputerowego, a także stosunkowo tania nawet przy pojedynczych zamówieniach. Z pomocą tej metody można wykonać nadruk nawet w trudno dostępnych na odzieży miejscach. Pada tutaj jednak jedno kluczowe pytanie: druk termotransferowy a termiczny – który sprawdzi się lepiej?
Wiele osób zastanawia się, czy wybrać druk termiczny, czy termotransferowy? Odpowiedź jest jednak prosta – druk termotransferowy nie posiada wad, z którymi mierzy się druk termiczny. Termotransfer jest odporniejszy na wilgoć, światło, temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej strony, druk termiczny i termotransferowy posiadają także wady. W przypadku tego drugiego najwięcej mówi się o braku możliwości wykonania nadruku na polarze, słabej wentylacji powietrza i skromnej palecie kolorów, z których można wykonać projekt.