Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?

Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
28 czerwca 2022
Nadruk cyfrowy technologią DTG — co to właściwie jest?
Nadruk cyfrowy technologią DTG — co to właściwie jest?
28 lipca 2022
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
28 czerwca 2022
Nadruk cyfrowy technologią DTG — co to właściwie jest?
Nadruk cyfrowy technologią DTG — co to właściwie jest?
28 lipca 2022
Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?

Printer working at his new offset machine

Sitodruk jest jedną z najpopularniejszych technik nadruku na odzieży. Wynika to z faktu, że jest to metoda stosunkowo tania, a jednocześnie wytrzymała, odporna na uszkodzenia i trwała. Nie oznacza to jednak, że inne techniki druku nie mają racji bytu. Wszystko zależy od typu projektu, rodzaju materiału oraz indywidualnych preferencji.

Na czym polega druk sitowy?

Wiele osób zastanawia się, czy sitodruk jest trwały. Sitodruk to technika polegająca na nakładaniu farby na tkaninę przez specjalne sitko. Później całość jest utrwalana termicznie. Nie są to jednak wysokie temperatury ze względu na to, aby nie uszkodzić tkaniny. W rezultacie dostajemy wyjątkową trwałość do nawet 150 prań.

 

Co ciekawe, nadruk metodą sitodruku wiąże się z koniecznością nanoszenia każdego koloru osobno, co pozwala zachować precyzję i osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Niewątpliwą zaletą tej metody jest również fakt, że w dość łatwy sposób można uzyskać efekt 3D, HD oraz połysk i lakier. W sitodruku mamy jednak pewne ograniczenia dotyczące liczby użytych kolorów.

Na czym polega proces sitodruku na ubraniach?

Warto wiedzieć, że sitodruk trwałość posiada na podobnym poziomie, co tzw. druk cyfrowy. Osiągnięcie takich efektów było możliwe dzięki dość skomplikowanemu procesowi nanoszenia obrazu. W przypadku sitodruku nadruk możemy nanieść na koszulki, bluzy, czapki, wiatrówki i wiele, wiele więcej.

 

Na początku należy przygotować projekt, wykorzystując specjalny program komputerowy. W ten sposób powstanie szablon tj. drobna siateczka, która posłuży za wzór dla sitodruku. Wówczas potrzebny jest jeszcze tylko rysunek w formie zdjęcia. Gdy wszystko jest już gotowe, można zacząć proces nakładania nadruku.

 

W dużym uproszczeniu opiera się to na przeciskaniu farby przez przygotowaną wcześniej siateczkę ze wzorem. Zastosowane kolory i rodzaje atramentów zależą już w dużej mierze od preferencji klienta. Końcowy produkt jest obrazem, który niemal idealnie dopasowuje się do tkaniny. Nie ma więc efektu łuszczenia lub blaknięcia. Nadruk powinien wytrzymać do 150 prań, co pozwala utrzymać wysoką jakość przez całe lata. Pole do popisu jest tutaj zresztą ogromne, bo sitodruk umożliwia też nanoszenie wzorów z brokatem i nie tylko.

Sitodruk — dobra metoda nadruku

Sitodruk to jedna z najtrwalszych form nadruku. Wykorzystywane są tutaj farby wysokiej jakości, co pozwala uzyskać niemal dowolne kolory i odpowiednią ostrość. Co więcej, nadruk jest miękki w dotyku i swobodnie oddycha, przez co przyjemniej się go nosi również w upalne dni.

 

Sporo osób przed wyborem techniki nadruku zastanawia się, czy wybrać sitodruk, czy druk cyfrowy. W zasadzie obie metody mają ze sobą sporo wspólnego. Sitodruk jest jednak znacznie tańszy przy realizacji dużych zamówień, a także nieco trwalszy od druku cyfrowego.

Sitodruk a druk cyfrowy. Który wybrać?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Druk cyfrowy pozwala osiągnąć intensywny i dość trwały efekt nadruku przy zachowaniu pełności kolorów. Fotograficzna dokładność oraz ogromny zakres dostępnych kolorów sprawiają, że jest to jak najbardziej opłacalna technika nawet przy zamówieniach od 1 sztuki.

 

Z kolei sitodruk jest nieco trwalszą techniką i zarazem jedną z najstarszych. Ograniczeniami są tutaj jednak liczba dostępnych kolorów i opłacalność — sitodruk stosuje się raczej przy większych zamówieniach. Poza tym sitodruk można zastosować na każdym rodzaju odzieży — bluzy, koszulki polo, koszulki sportowe, koszule itd.