Bawełna czesana – co to w ogóle oznacza?

Polar i mikropolar
6 lutego 2018

Pewnie nie raz czytając skład koszulki zauważyłeś, że napisane jest tam „bawełna czesana” bądź „ring spun”. Co to znaczy? Zaraz wyjaśnimy.

Z pewnością wiesz, że pomimo 100% bawełny i takiej samej gramatury nie każda koszulka jest taka sama w dotyku i nie każda się tak samo układa. Sekret tkwi w tym, że bawełna na koszulkę może być inaczej przędzona.

Występują dwa podstawowe sposoby przędzenia- właśnie klasyczne Ring Spun, czyli bawełna czesana oraz Open End- przędzenie bezwrzecionowe.

Przędzenie ring spun trwa przeważnie pięć razy dłużej niż przędzenie bezwrzecionowe open end. Dodatkowo do przędzenia klasycznego (ring spun) wybiera się bawełnę tylko i wyłącznie wysokogatunkową- długie i cienkie oraz bardzo wytrzymałe włókna. które możliwe są do uprawiania tylko w klimacie podrównikowym i równikowym, a głównymi eksporterami takiej bawełny są Chiny i RPA. Ring spun poza bawełną wysokogatunkową charakteryzują bardzo mocno skręcone włókna bawełny o małym splocie, co sprawia, że taki typ przędzenia jest wytrzymalszy i przyjemniejszy w dotyku a z zewnątrz widać jak delikatnie lśni.

Ponadto Ring Spun możemy podzielić na bawełnę czesaną (Combed Cotton) oraz pół czesana (Half-Combed Cotton). Jeśli nie mamy specjalnego oznaczenia na koszulce w postaci opisu Ring Spun Combed Cotton, to możemy być praktycznie pewni, że mamy do czynienia z bawełną półczesaną. Bawełna Ring Spun Combed Cotton jest najlepszą jakościowo bawełną – 30% bardziej wytrzymałą od normalnej przędzy Ring Spun i ponad 60% od Open End.

Gdyby nie rozwój technologi, to nadal utrzymywane by było, że koszulka tym lepsza jakościowo, im wyższą ma gramaturę. Jednak tak już nie jest. Teraz najważniejszy jest rodzaj przędzy i to od niego zależy z jaką jakością mamy do czynienia.

Mamy nadzieję, że w miarę zwięźle wytłumaczyliśmy Wam co to takiego ta bawełna czesana i na co zwracać uwagę wybierając koszulki. Pamiętajcie, że nie tylko gramatura się liczy!

 

Kupuj