Jak zrobić nadruk na koszulce przy użyciu folii flex?

Czym jest haft komputerowy?
Czym jest haft komputerowy?
26 maja 2022
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
28 czerwca 2022
Czym jest haft komputerowy?
Czym jest haft komputerowy?
26 maja 2022
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Druk termotransferowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć
28 czerwca 2022
Jak zrobić nadruk na koszulce przy użyciu folii flex?

Tattooed biker hand holds hang with blank white t-shirt from premium thin cotton, isolated on white mockup

Nadruk na ubraniach wciąż znajduje się w czołówce modowych trendów. Technologii, które umożliwiają wykonanie spersonalizowanej odzieży, jest sporo, a jedną z nich jest folia flex. Wynika to przede wszystkim z wyjątkowych właściwości tego materiału, a także z faktu, że występuje on w wielu wariantach. O czym konkretnie mowa?

 

Jak stworzyć własną koszulkę z wykorzystaniem folii flex?

 

Wiele osób zastanawia się, co to jest nadruk flex? Nadruk metodą folia flex to innowacyjna technologia personalizowania odzieży. W ten sposób można stworzyć koszulkę, której nadruk będzie niepowtarzalny i unikatowy. Folia flex to w dużym uproszczeniu forma folii poliuretanowej z przygotowanym już klejem do tworzenia nadruków na tkaninach. Stosuje się ją przede wszystkim na T-shirtach, bluzach, torbach oraz czapkach czy odzieży sportowej.

 

Nadruk flex na koszulce można wykonać w stosunkowo łatwy sposób. Wystarczy wyciąć fragment folii i zdecydować, jakie elementy mają się znaleźć na nadruku. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do danego materiału. W większości przypadków wystarczy wygrzewać folię w temperaturze około 160 stopni Celsjusza przez około 20 sekund. Później trzeba zdjąć tzw. folię transportową i w zasadzie gotowe.

 

Jak wgrzewać folie flex na koszulki?

 

Nadruk flex na koszulkach wiąże się z koniecznością wygrzania folii w wysokiej temperaturze. Potrzebne elementy należy umieścić na prasie płaskiej i przez kilkanaście sekund wygrzewać materiał w temperaturze dochodzącej do wspomnianych już 160 stopni. Warto jednak podkreślić, że parametry mogą się różnić w zależności od tego, jaką folią oferuje producent.

 

Warto zaznaczyć, że metoda nadruku folią flex to również jedna z nielicznych technik, która zapewnia wysoką jakość nadruku również na polarze. Jeśli zdecydujesz się wykonać nadruk flex na polarze, to możesz mieć pewność, projekt charakteryzować się będzie trwałością i długą żywotnością. Ponadto tak spersonalizowany wzór świetnie odzwierciedla osobowość danej osoby, dzięki czemu może to być również pomysł na prezent.

 

Jak usunąć folię flex z koszulki?

 

Wiele osób, które zdecydują się na wykorzystanie tej techniki, zastanawia się, jak usunąć nadruk flex np. z koszulki. Przede wszystkim należy pamiętać, aby folię transportową zdejmować, gdy jeszcze jest gorąca. W przeciwnym razie będzie trudno ją odkleić, co może spowodować uszkodzenie nadruku. 

 

Folię flex odrywamy zawsze płynnym ruchem, wyłącznie ruchem w dół. Jeśli jednak po drodze występują nieoczekiwane problemy, warto przygrzać folię jeszcze na kilka sekund i spróbować ponownie. Powinno to również zabezpieczyć wzór przed mechanicznym uszkodzeniem.

 

Bardziej ryzykowną metodą jest również zastosowanie specjalnego preparatu, który nakłada się od wewnętrznej strony odzieży z nadrukiem. Następnie należy odczekać kilka sekund, aż środek sam rozpuści klej. Wówczas bez większych trudności powinno się udać zdjęcie folii z materiału. Na koniec tkaninę koniecznie trzeba wrzucić do prania, bo płyn do usuwania nadruków należy do silnych chemikaliów, które przy bezpośrednim kontakcie ze skórą czy oczami mogą wyrządzić nieodwracalne problemy zdrowotne. W razie wystąpienia takiej sytuacji, tj. skażenia skóry lub oczu, bezzwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. 

 

Po zerwaniu folii flex o odzież trzeba dbać w szczególny sposób. Nie zalecane jest prasowanie samych wzorów na ubraniach – należy ich po prostu unikać lub prasować przez ochronny materiał.